Eaton Bank Academy

Eaton Bank Academy Awards Evening 2018

Posted

We have enjoyed an amazing Awards Evening! Thank you to our brilliant students and our fantastic guest Kate Richardson-Walsh who spoke about her inspiring journey to Olympic Gold.

Congratulations to all of the award winners

Award for Outstanding Attitude to Learning Across the Curriculum
Oliver Taylor-Jones, Lottie Robertson-Green, Helen Banks, Pieter Swart, Laura Mills, Samuel Brunt, Bryony Livsey and Samuel Reynolds

Award for Outstanding Progress Across the Curriculum
Gracie North, Lucas Jones, Megan Norris, Kyle Speak, Jonah Vos, Yasmin Mistry, Kayleigh Horner and Samuel Cartlidge

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To the Community
Carys Jones, Jamie Goff, Amelia Mansfield and Tom Graystone

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To School Life
Samuel Bromley, Catherine Bostock, Jamie Goff, Ellie Cliffe and Robert Tschelebinski

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To Humanities and Social Sciences
Samuel Reynolds, Amelia Mansfield

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To English and MFL
Victoria Bromley and Samuel Bromley

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To Art, Design and Technology
Sophie Pritchard and Harrison Quinn

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To Performing Arts
Rhiannon Roussarie and Oliver Rhodes

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics)
Helen Banks, Claudia Weatherby, Catherine Bostock and Lucy Robinson

Award for Outstanding Contribution and Leadership – To Physical Education
Ruth Teagle, Bradley Barnes, Ellie Bradley-Boffey, Max Woodcock, Thomas Barnes, Orla Lea, Elliot Cooper and Laura Mills

National Sporting Award
Eva-Lee Waterhouse, Keira Barry, Amelia Blackburn-Elliot, Rebecca Sherratt, Ella Clarke, Olivia Cheetham, Emily Plant and Libby Greeney
Jack Williams, Callum Wain, Connor Withers, Ross Hooley, Max Woodock and Adam Corsan

Outstanding Faculty Achievement – Art, Design and Technology
Amy Bruce, Morgan Barnett, Eleanor Whitehurst, and Alexander Claridge

Outstanding Faculty Achievement – Mathematics and Computing
Neive Maddison, Joshua Evett, Emily Simpson and Joseph Robinson

Outstanding Faculty Achievement – Humanities
Scarlett Cooper, Pieter Swart, Abbie Bowden and Samuel Morrey

Outstanding Faculty Achievement  – Physical Education

Isabella Brindley, Fabian Thompson, Orla Lea and Ethan Hartshorne

Outstanding Faulty Achievement – Performing Arts
Megan Norris, Harrison Quinn, Olivia Brindley and Oscar Eckersley

Outstanding Faulty Achievement – Modern Foreign Languages
Molly Turner, Ellis Statham, Bryony Livsey and Luke Smith

Outstanding Faulty Achievement – English
Helen Banks, Harrison Kasperowicz, Abbie Bowden and Morgan Smith

Outstanding Faulty Achievement – Science
Katie Teagle, Joshua Evett, Imogen Bruce and Jamie Goff

National Performing Arts Award
Naomi Barnett, Rhiannon Roussarie, Katie Baker and Oliver Tylor-Jones

Outstanding Academic Achievement – Years 8 and 9
Amy Bruce, Harry Johnson, Helena Todd and Joshua Evett
Years 10 and 11
Abbie Bowden, Samuel Morrey, Imogen Bruce and Joseph Robinson
Year 13
Samuel Bromley and Amelia Mansfield

Outstanding Academic Achievement – Year 12—GCSE Results Summer 2018
Olivia Brindley, Tim Voss, Lucy Humfrey, Alexander Claridge, Caitlyn Young, Miles Cowey,  Isla Chesworth and Freddie Leyland


 

Thank you to our generous sponsors and friends of the school who supported our Awards Evening

Mr Keith Smith – Anchora Services
Professor David Parsons
Mr Tim McCloud—TMC
Friends of Eaton Bank PTA
E3Cube
David and Karen Gladman
Heatons Office Supplies
Inspired Travel
Jantex
Novus
SAS Daniels

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this